Vær og bakker i Åre
Her finner du alt om åpne heiser og løyper, fjellvær, webkameraer, langrennsløyper, snøskredinfo og løypekart for Åres forskjellige skiområder.
Åre akkurat nå!
Välkommen till Åre och vårskidåning!
I natt har det varit minusgrader på högzon så där är snötäcket är återfruset. På lågzon är underlaget mjukt efter en natt med plussgrader. Var uppmärksam på eventuella omarkerade hinder i nedfarterna.
Tänk på att hålla avstånd till varandra och anpassa farten. Ta hänsyn till dig själv och andra.
Extra buss är avgår från Rödkullen kl 16:45 för avstigning vid Kabinbanan, vidare mot Åre by och VM8:an.
Längdspåren i Ullådalen och Björnen är i bra skick och prepareras dagligen om det inte är plusgrader under natten. Längdspåren i Duved är stängda pga is och barmark i lägre terräng.
Vänligen parkera din bil på anvisad plats så att din bil inte blockerar vägen för skidbussarna, det kan orsaka förseningar.
Ha en fin skiddag!
Oppdatert: I dag 13:04
En feil oppstod
Kunne ikke hente innhold. Vennligst forsøk igjen.
En feil oppstod
Kunne ikke hente innhold. Vennligst forsøk igjen.