Några skäl att välja Årebussen till skidresan:

  • Bekväm resa i moderna bussar med högsta komfort
  • Personlig service
  • Prisvärd resa, ofta finns även rabatterbjudanden
  • Säker framkomlighet,avgångar ställs inte in på grund av ex. väder
  • Gratis internet och tillgång till 230 V för laddning av dator och mobil.


Priser säsongen 2017/18

Från 295 kr enkel per person 

Inga barnrabatter.
Bokning är obligatorisk.

Tidtabell Stockholm - Åre 2017/18
Hållplats







Tors
21 dec
28 dec
29 mar




Sön
24 dec






Ons 
 3 jan
17 jan
21 jan
31 jan
Lörd
20 jan
27 jan
       
Stockholm 13:30  06:00  23:30
Uppsala 14:30  07:00 00:30
Gävlebro 15:30 08:00 01:30
Sundsvall 
Ankomst
17:50

10:20

03:55

Sundsvall 
Avgång
18:35

11:05

04:40 

Östersund 20:55 13:30 07:00
Åre Björnen 22:15 14:45 08:20
Åre 22:25 14:55 08:30
Åre Fjällby 22:30 15:00 08:35
Tegefjäll  22:40 15:10 08:45
Duved 23:00  15:20 09:05

 

Tidtabell Åre - Stockholm 2017/18
Hållplats








Fre
22 dec
29 dec






Tors
 4 jan
Sön
 4 apr




  

Tis
26 dec
Tors
25 jan
 1 feb
Sön
21 jan
28 jan
4 feb

       
Duved 11:00  13:30  15:15
Tegefjäll 11:10 13:40 15:25
Åre Fjällby 11:20 13:50 15:35
Åre 11:25 13:55 15:40

Åre Björnen

11:35  14:05 15:50
Östersund 12:55  15:25 17:10
Sundsvall
Ankomst
15:15
 
17:45
 
19:30

Sundsvall
Avgång
16:00
 
18:30

20:15

Gävle 18:25  20:55 22:40
Uppsala 19:25  21:55 23:40
Stockholm 20:25 22:55 00:40
Med reservation för ändringar


Hållplatser:

Stockholm - Cityterminalen
Uppsala - Hjalmar Brantingsgatan 46
Gävlebro - Dinners
Sundsvall - Centralstation
Östersund - Busstationen

Åre - Nya Järnvägsstationen (Resecentrum)
Duved - Hamrevägen (Vid Renen)
Tegefjäll - Tegetornet, reception
Åre Fjällby - SkiStarshop
Åre Björnen - Receptionen*

* Om vägen till Åre Björnen ej är framkomlig med Årebussen gäller Preem-macken E14 som hållplats.

Årebussens hemsida >>