Prices 2017/18 season

From SEK 295 one way per person (red departure).

No child discounts.
Booking is mandatory.

Time table Stockholm - Åre 2017/18
Bus stop







Thur
21 dec
28 dec
29 mar




Sun
24 dec






Wed
 3 jan
17 jan
21 jan
31 jan
Sat
20 jan
27 jan
       
Stockholm 13:30  06:00  23:30
Uppsala 14:30  07:00 00:30
Gävlebro 15:30 08:00 01:30
Sundsvall 
Arrival
17:50

10:20

03:55

Sundsvall 
Departure
18:35

11:05

04:40 

Östersund 20:55 13:30 07:00
Åre Björnen 22:15 14:45 08:20
Åre 22:25 14:55 08:30
Åre Fjällby 22:30 15:00 08:35
Tegefjäll  22:40 15:10 08:45
Duved 23:00  15:20 09:05

 

Time table Åre - Stockholm 2017/18
Stops








Fri
22 dec
29 dec






Thur
 4 jan
Sun
 4 apr




  

Tue
26 dec
Thur
25 jan
 1 feb
Sön
21 jan
28 jan
4 feb

       
Duved 11:00  13:30  15:15
Tegefjäll 11:10 13:40 15:25
Åre Fjällby 11:20 13:50 15:35
Åre 11:25 13:55 15:40

Åre Björnen

11:35  14:05 15:50
Östersund 12:55  15:25 17:10
Sundsvall
Arrival
15:15
 
17:45
 
19:30

Sundsvall
Departure
16:00
 
18:30

20:15

Gävle 18:25  20:55 22:40
Uppsala 19:25  21:55 23:40
Stockholm 20:25 22:55 00:40
Tiime table can be changed


Stops:

Stockholm - Cityterminalen
Uppsala - Hjalmar Brantingsgatan 46
Gävlebro - Dinners
Sundsvall - Centralstation
Östersund - Busstationen

Åre - Nya Järnvägsstationen (Resecentrum)
Duved - Hamrevägen (by Renen)
Tegefjäll - Tegetornet, reception
Åre Fjällby - SkiStarshop
Åre Björnen - Receptionen*

* If the road to Åre Björnen is not accessible with the Åre bus, Preem petrol station E14 will be the stop.



Årebussen wepage >>